Pollpillanat

Hogy is van ez?

Az elnökválasztás bonyolultabb annál, hogy a népszerűbb jelölt nyer. Aki egy-egy államban akár minimális többséget is szerez, megkapja annak összes elektorát – így megy ez az 55 elektoros Kaliforniában és a 3 elektoros Alaszkában is. Az összesen 538 elektor közül 270-et kell bezsebelnie annak, aki az USA következő elnöke akar lenni.

Címkék

ak (2) al (1) attack (2) az (1) biden (1) ca (5) co (9) colbert (1) ct (1) egészségügyi reform (1) előválasztás (1) feketék (1) fl (5) ga (3) gop (2) hírdetés (1) holdbázis (1) ia (1) il (2) in (2) ky (1) latínók (1) Libertariánus Párt (1) ma (2) mccain (4) me (2) mi (3) mn (5) mo (4) mt (1) napiszám (13) nc (7) népszámlálás (1) newt gingirich (1) nh (6) nj (2) nm (2) nv (3) ny (2) obama (6) oh (7) ok (1) pa (8) palin (1) romney (1) sd (1) szabadság (1) szavazati jog (1) terrorista (1) tx (1) va (1) vi (5) vicces (2) vita (3) wa (2) wi (5) wv (1) Címkefelhő

Ki nyeri a '12-es választást? Na és szereti-e a Megasztárt?

2011.06.21. 23:12 - Somebody

Címkék: vita gop obama egészségügyi reform előválasztás

Jövőre újra elnököt választanak az Egyesült Államokban, úgyhogy ideje újra belenézni: elegen csalódtak annyira az USA első fekete elnökében, hogy 2012-ben a republikánusokra adják a voksukat? Akad-e valaki, aki meg tudja szorongatni Obamát? És vajon szeretik-e a csípőset az elnökjelölt-jelöltek? Ez is kiderül!
 

A vita legfontosabb kérdése: Coca-Cola vagy Pepsi?

Az biztos, hogy az amerikai választási rendszer nem egyszerű, mint az egyszer egy. Tulajdonképpen a két párton – a baloldali demokratákon és a jobboldali republikánusokon – kívül távolról sincs senki sem tud eséllyel pályázni az elnökségre (a legutolsó választáson a négy kispárti jelölt összesen hozott össze 1%-ot). Viszont a verseny korántsem kétszereplős – azt ugyanis az egyszerű polgárok döntik el, hogy a két párt kit indítson elnökjelöltjéül. Jelentkező pedig akad bőven.
 

Sad Obama is sad :(

A jelenlegi elnök, Barack Obama 2008-ban 53-46 arányú győzelmet aratott, ami amerikai viszonylatban nagynak számít. Mégis, nagyarányú győzelme óta népszerűsége folyamatosan csökken, pillanatnyilag pedig ugyanannyian elégedettek vele, mint amennyien nem.
 
Obama nagy baja
 
Szerencsétlenségére Obama nyakába esett a hitelpiaci világválság megoldása (ami az Egyesült Államokban párosult az ingatlanpiac bedőlésével is), az egészségügyi rendszer átalakítása (főleg, mivel a lakosság több, mint 15%-nak semmilyen biztosítása nincs), az iraki és afganisztáni háború. Egyszóval: sokminden. Riválisai, a republikánusok pedig egyre több fogást találtak rajta. Követelték, hogy az elnök pumpálja a pénzt a gazdaságba (csak 2009-ben 3 billió dollárt költöttek az államkincstárból gazdaságélénkítésre, ezt jobb át se számolni forintba), de közben Obama szemére hányták az államháztartási hiány növekedését. Minden eszközzel próbálták késleltetni az egészségügyi reform bevezetését (szó szerint: napokig beszéltettek a szenátusban valakit a semmiről, hogy addig se lehessen foglalkozni a törvénytervezettel). Vagyis igen szemetek voltak, na.
 

Egészségbiztosítási térkép – a bordó területeken akár 27%-os is lehet a biztosítatlanok aránya. Nem puszta véletlen, hogy itt a legnagyobb a spanyolajkú bevándorlók aránya is.

A reform

A GOP (ez a republikánusok beceneve, szó szerint: a Jó Öreg Párt) legnagyobb fegyvere Obama baloldali egészségügyi reformja. Tulajdonképpen ugyan az játszódik le, mint nálunk Horváth Ágnes idején, csak pepitában. Az egészségbiztosítás Amerikában jelenleg ugyanis teljesen üzleti alapokon működik. Tehát akinek nincsen biztosítása (és ez a lakosság 15 százaléka!), az ha megsérül/rosszul lesz, bemehet a kórházba és kicsengetheti KP-ban az ellátás költségét (ami nem két fillér), vagy várhat addig, amíg egy közeli város kórházában nem tartanak ingyennapot. Még nagyobb pech, hogy mostanáig meglévő egészségbiztosítást is felmondhatott egyoldalúan a biztosító (például ha az illető megbetegedett).

Karikatúra az ingyenklinikákra zúduló biztosítás-nélküliek áradatáról

Obama terve megtiltotta ezeket a szemétségeket, és kicsit az európai (magyar) rendszerekhez közelítette volna az amerikait: létrehozott volna egy állami egészségbiztosítót a szegényebbeknek, ami a magáncégek alternatívájaként (de azok mellett) működött volna. Ez azonban annyira bökte a piacpárti GOP (emlékszünk, ők a republikánusok) csőrét, hogy nem átallottak ezt az egészségbiztosítás állami bekebelezésének titulálni.

Belebukhat

Lehet, hogy ezzel Obama túl nagy fába vágta a fejszéjét – mivel bár végtére sikerült átnyomni a kongresszuson a reformot, ez a leglényegesebb rész kimaradt belőle – így pedig valószínűleg a hatása sem lesz akkora, hogy Obama népszerűségét kirántsa a gödörből, ellenfeleinek viszont jó okot fog adni, hogy töketlenségével kampányoljanak ellene.

Így most érkeztünk el az elnök-előválasztás (így hívják azt az első szakaszt, ahol az elnökjelölteket választják) kezdetéhez, ahol az első nagyobb TV-vitán ismerhette meg a nép azt a hét republikánus jelöltet, aki egy nap a kihívója lehet Barack Obamának. (Maga a vita a CNN szervezése volt, akik Facebookon és Twitteren is várták a nézőktől a kérdéseket. Dőltek is az ilyen gyöngyszemek: "Coke vagy Pepsi?", "BlackBerry vagy iPhone?", vagy a legjobb: "Szombat esti láz, vagy Megasztár?")
 
A következő napokban sorra vesszük a vita résztvevőit, a GOP elnökjelölt-jelöltjeit – elvégre lehet, hogy egyikükből hamarosan nagyon fontos ember lesz.

 

1 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://piroskek.blog.hu/api/trackback/id/tr183004628

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Fedor · http://fedor.blog.hu/ 2011.06.23. 10:22:19

Akkor lenne egyenlő a küzdelem, ha republikánusok is fekete jelöltet állítanának :-)


süti beállítások módosítása